|
☰ Links
|
|
| ID | 60965 |
|---|---|
| Name | Aoi Asahina |
| Other Names | 朝日奈葵(あさひな あおい), Ultimate Swimming Pro |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Danganronpa: Trigger Happy Havoc |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Chiwa Saito, 斎藤千和, さいとう ちわ |
| Voiced By | Cassandra Morris, Meghan McCracken, Cassandra Lee |
| Voiced By | Felecia Angelle, , |
| Tags | ponytail, swimsuit |
| Personality | |
| Birthday | April 24 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Height | 160cm |
| Weight | 50kg |
| Bust | 88cm |
| Blood Type | B |
| Favorite food | Donuts |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
2 Character of the Month nominations |
|
Aoi Asahina
Profile
Anime girl Aoi Asahina is a character from Danganronpa: Trigger Happy Havoc.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Brown hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
In love with Sakura Oogami
Friend of Sakura Oogami
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
24
Facebook 
Danganronpa: Trigger Happy Havoc
Danganronpa (Series)