|
☰ Links
|
|
| ID | 60997 |
|---|---|
| Name | Peko Pekoyama |
| Other Names | 辺古山ペコ(ぺこやま ぺこ), Ultimate Swordswoman |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Danganronpa 2: Goodbye Despair |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Kotono Mitsuishi, 三石琴乃, みついし ことの |
| Voiced By | Janice Kawaye, Hiromi Janice Kawaye, Janice Roman Roku |
| Tags | tights, school uniform, neckerchief, braids, armband, glasses, kendo |
| Personality | |
| Height | 172cm |
| Weight | 51kg |
| Birthday | June 30 |
| Sign | Cancer ♋ |
| Bust | 85cm |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Peko Pekoyama
Profile
Anime girl Peko Pekoyama is a character from Danganronpa 2: Goodbye Despair.
They have been indexed as Female Teen with Red eyes and Gray hair that is To Chest length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Red | |
| Hair Color | Gray | |
| Hair Length | To Chest | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Danganronpa (Series) (2010)
Danganronpa 2: Goodbye Despair (2012)
Shiro Project:RE (2016)
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School - Despair Arc (2016)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.

Facebook 