One of the notable characters from Dorohedoro, Ebisu is recognized for short purple hair and blue eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 101234 |
|---|---|
| Name | Ebisu |
| Other Names | 恵比寿 |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Dorohedoro |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Miyu Tomita, 富田美憂, とみた みゆ |
| Voiced By | Gabriela Milani Pizelli, , |
| Tags | gloves, scythe, amnesiac |
| Personality | |
| Height | 142cm |
| Weight | 33kg |
| Bust | 64cm |
| Birthday | October 12 |
| Sign | Libra ♎ |
| Age | 13 |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Ebisu
Profile
Ebisu is a character from Dorohedoro.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Purple hair that is To Neck length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Purple | |
| Hair Length | To Neck | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 7 | Add
|
0 likes
Welcome. |
|
0 likes
Yes, Big Boss! |
|
0 likes
They're putting me to work. |
|
0 likes
Your martinis. |
|
0 likes
I'm the seductiveman-eating mermaid, Erabisu. |
|
0 likes
Please enjoy. |
|
0 likes
It's a figure of speech. |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Dorohedoro
Kawaii or NOT?!
| Weeb666999 joined |
SKyongmania faved One Piece Film: Strong World
|

Facebook
Play Voice Sample
Dorohedoro
Dorohedoro Season 2

SKyongmania faved