One of the notable characters from Uma Musume: Pretty Derby, Agnes Digital is recognized for very long pink hair, gray eyes, and animal ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 106085 |
|---|---|
| Name | Agnes Digital |
| Other Names | アグネスデジタル |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Uma Musume: Pretty Derby |
| Media Type | mobile game |
| Voiced By | Minori Suzuki, 鈴木みのり, すずき みのり |
| Tags | |
| Personality | |
| Birthday | May 15 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Height | 143cm |
| Bust | 74cm |
| Waist | 51cm |
| Hip | 75cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Agnes Digital
Profile
Agnes Digital is a character from Uma Musume: Pretty Derby.
They have been indexed as Female Teen with Gray eyes and Pink hair that is To Waist length.
Profile
A horse girl known as a “Super All-Rounder.” Any distance, weather conditions, or track type, she can attain victory no matter the situation, and has super high stats all-around. However, she also can never stick to one hobby, always getting in over her head in every kind of peculiar pastime, making her kind of an oddball. Her personality is oblivious, but optimistic.| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Gray | |
| Hair Color | Pink | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | Animal |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
70
2
Facebook 
Uma Musume: Pretty Derby
Uma Musume: Pretty Derby (Series)