Anime girl Agnes Tachyon is a teen with hip / past hip length brown hair and red eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 106086 |
|---|---|
| Name | Agnes Tachyon |
| Other Names | アグネスタキオン |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Uma Musume: Pretty Derby |
| Media Type | mobile game |
| Voiced By | Sumire Uesaka, 上坂堇, うえさか すみれ |
| Tags | school uniform, horse, horse ears, tail, sailor fuku, zettai ryouiki, thighhighs, mary janes, ahoge, earring |
| Personality | |
| Birthday | April 13 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 159cm |
| Bust | 83cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 81cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Agnes Tachyon
Profile
Anime girl Agnes Tachyon is a character from Uma Musume: Pretty Derby.
They have been indexed as Female Teen with Red eyes and Brown hair that is Hip / Past Hip length.
Profile
A super genius horse girl who’s one of the smartest horse girls of her time. Because of her great intellect, she’s never had to reveal her maximum ability. Thus her true skills are still unknown. Her personality is logical, intelligent, and eccentric. She’s not at all malicious, and in fact has a jovial, playful disposition. She has an Ultimate Super Ultra Sweet Tooth. She’s constantly eating sugar to keep her grey matter full of energy.| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Red | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | Animal |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
31 
Facebook 
Uma Musume: Pretty Derby
Uma Musume: Pretty Derby (Series)