One of the notable characters from Yuukyuu no Campanella, Angelique Gilbert is recognized for very long blonde hair, blue eyes, and elf ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 109349 |
|---|---|
| Name | Angelique Gilbert |
| Other Names | アンジェリーク・ジルベール |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Yuukyuu no Campanella |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Chiyo Ousaki, 桜咲千依, おうさき ちよ |
| Tags | |
| Personality | |
| Height | 157cm |
| Bust | 84cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 85cm |
| Blood Type | AB |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Angelique Gilbert
Profile
Angelique Gilbert is a character from Yuukyuu no Campanella.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Blonde / Yellow hair that is To Waist length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Blonde / Yellow | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | Elf |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| RollingStationCubie joined |
SKyongmania faved Hototogisu
|

Facebook 
Yuukyuu no Campanella
SKyongmania faved