One of the notable characters from Kunado Kokuki, Shiki is recognized for very long brown hair and orange eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 113930 |
|---|---|
| Name | Shiki |
| Other Names | 識 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Kunado Kokuki |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Yuki Sakura, 佐倉ゆき, さくら ゆき |
| Tags | |
| Personality | |
| Height | 168cm |
| Weight | 53kg |
| Bust | 94cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 86cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Shiki
Profile
Shiki is a character from Kunado Kokuki.
They have been indexed as Female Adult with Orange eyes and Brown hair that is Hip / Past Hip length.
Profile
A doctor who lives in a laboratory below the royal palace.She examines and studies things like ancient excavated items, aiming to reconstruct their technology.
As someone with no special ability she was shunned by those around her, but Haruhime protects her.
She has a researcher's temperament, when she's engrossed in something her field of view often narrows and she doesn't listen to others―― but in reality, she's a monstrously clever thinker.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Orange | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Adult | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
Quotes | View All
“ You, become strong enough to scare me. That would be worthy of the Eight Swords ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| jabiluru joined |

Facebook 
Kunado Kokuki