Satsuki Shindou is an unsorted character from Mizuiro known for short blue hair and red eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 119701 |
|---|---|
| Name | Satsuki Shindou |
| Other Names | 進藤さつき |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Mizuiro |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Kozue Yoshizumi, 吉住 梢, よしずみ こずえ |
| Tags | |
| Personality | |
| Birthday | August 14 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 159cm |
| Bust | 84cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | AB |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Satsuki Shindou
Profile
Satsuki Shindou is a character from Mizuiro.
They have been indexed as Female Teen with Red eyes and Blue hair that is To Neck length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Red | |
| Hair Color | Blue | |
| Hair Length | To Neck | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Yokasha joined |

Facebook 
Mizuiro