One of the notable characters from Grisaia: Phantom Trigger, Murasaki Ikoma is recognized for very long pink hair and purple eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 123845 |
|---|---|
| Name | Murasaki Ikoma |
| Other Names | 狗駒 邑沙季 |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Grisaia: Phantom Trigger |
| Media Type | visual novel |
| Voiced By | Atsumi Tanezaki, 種﨑敦美, たねざき あつみ |
| Tags | ahoge, school uniform, dagger, scarf |
| Personality | |
| Birthday | January 11 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Bust | 79cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 84cm |
| Blood Type | AB |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Murasaki Ikoma
Profile
Murasaki Ikoma is a character from Grisaia: Phantom Trigger.
They have been indexed as Female Teen with Purple eyes and Pink hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Purple | |
| Hair Color | Pink | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Grisaia no Kajitsu: The Fruit of Grisaia (Series) (2011)
Grisaia: Phantom Trigger (2017)
Grisaia: Phantom Trigger (anime) (2025)
Quotes | View all 22 | Add
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Chazerfilp joined |
| OldschoolAnimes joined |
| Jergee joined |
| BerserkOnizuka joined |
1
Facebook
Play Voice Sample
