Shiori Arisaka appears in Grisaia: Phantom Trigger as one of the main characters with short brown hair and purple eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 123851 |
|---|---|
| Name | Shiori Arisaka |
| Other Names | 有坂 秋桜里 |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Grisaia: Phantom Trigger |
| Media Type | visual novel |
| Voiced By | Mikako Izawa, 井澤美香子, いざわ みかこ |
| Tags | tights |
| Personality | |
| Birthday | June 26 |
| Sign | Cancer ♋ |
| Bust | 82cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 85cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Shiori Arisaka
Profile
Shiori Arisaka is a character from Grisaia: Phantom Trigger.
They have been indexed as Female Teen with Purple eyes and Brown hair that is To Neck length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Purple | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Neck | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Grisaia no Kajitsu: The Fruit of Grisaia (Series) (2011)
Grisaia: Phantom Trigger (2017)
Grisaia: Phantom Trigger (anime) (2025)
Quotes | View all 39 | Add
|
0 likes
When getting ready to go to work, it sometimes occurs to me. |
|
0 likes
Haruto, Arisaka-sensei, what do you think is the strongest weapon? |
|
0 likes
Huh? W-Wait just a minute! |
|
0 likes
That I'm so weak I could never kill anyone? |
|
0 likes
Huh? Uh, sure... |
|
0 likes
But it sometimes occurs to me... |
|
0 likes
Huh? |
|
0 likes
Their hands, however, are drenched in blood. |
|
0 likes
So she's not? |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| fille996 joined |
| 258258258 joined |

Facebook
Play Voice Sample
