|
☰ Links
|
|
| ID | 127156 |
|---|---|
| Name | Iruka Sakimiya |
| Other Names | 咲宮入華 |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Dolphin Wave |
| Media Type | mobile game |
| Voiced By | Hinaki Yano, 矢野妃菜喜, やの ひなき |
| Tags | |
| Personality | |
| Age | 17 |
| Blood Type | A |
| Height | 158cm |
| Birthday | August 20 |
| Sign | Leo ♌ |
| Bust | 87cm |
| Waist | 58cm |
| Hips | 89cm |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Iruka Sakimiya
Profile
Anime girl Iruka Sakimiya is a character from Dolphin Wave.
They have been indexed as Female Teen with Blue / Green eyes and Red hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue / Green | |
| Hair Color | Red | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| NIJIKISS joined |
| popapuk joined |
| heya8 joined |
3
33
15
54
Facebook 
Dolphin Wave