Kana Urami is an unsorted character from Dolphin Wave known for medium-length pink hair and pink eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 127173 |
|---|---|
| Name | Kana Urami |
| Other Names | 浦見かな |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Dolphin Wave |
| Media Type | mobile game |
| Voiced By | Kyouka Moriya, 守屋亨香, もりや きょうか |
| Tags | |
| Personality | |
| Age | 14 |
| Birthday | December 13 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Blood Type | O |
| Height | 150cm |
| Bust | 68cm |
| Waist | 52cm |
| Height | 70cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Kana Urami
Profile
Kana Urami is a character from Dolphin Wave.
They have been indexed as Female Teen with Pink eyes and Pink hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Pink | |
| Hair Color | Pink | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
SKyongmania rated One Piece (Series) ★★★★
|

Facebook 
Dolphin Wave
SKyongmania rated