One of the notable characters from Kanata no Ningyo Hime, Aoi Ogirihata is recognized for short blue hair and blue / green eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 132399 |
|---|---|
| Name | Aoi Ogirihata |
| Other Names | 鬼切畑 葵 |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Kanata no Ningyo Hime |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Reika Fujisawa, 藤沢 れい香, ふじさわ れいか |
| Tags | |
| Personality | |
| Birthday | March 3 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Height | 157cm |
| Bust | 85cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Aoi Ogirihata
Profile
Aoi Ogirihata is a character from Kanata no Ningyo Hime.
They have been indexed as Female Teen with Blue / Green eyes and Blue hair that is To Neck length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue / Green | |
| Hair Color | Blue | |
| Hair Length | To Neck | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Ronain31 joined |

Facebook 
Kanata no Ningyo Hime