Satsuki Yumizuka is an unsorted character from Tsukihime known for medium-length brown hair and red eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 1590 |
|---|---|
| Name | Satsuki Yumizuka |
| Other Names | 弓塚 さつき |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Tsukihime |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Omi Minami, 南央美, みなみ おみ |
| Tags | bow, school uniform, hair intakes, twintails, vest |
| Personality | |
| EN Voice Actor | Carrie Savage |
| Birthday | August 15 |
| Sign | Leo ♌ |
| Blood Type | A |
| Star Sign | Leo |
| Height | 161cm |
| Weight | 45kg |
| Bust | 79cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 82cm |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
3 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Satsuki Yumizuka
Profile
Satsuki Yumizuka is a character from Tsukihime.
They have been indexed as Female Teen with Red eyes and Brown hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Red | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Tsukihime (2000)
Ten Nights of the Singing Moon (2001)
Lunar Legend Tsukihime (2003)
Fate (Series) (2004)
Melty Blood Act Cadenza Ver. B (2007)
Carnival Phantasm (2011)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| black_silence123 joined |
| LordOfFrenziedFlame joined |
1 
Facebook 