|
☰ Links
|
|
| ID | 16950 |
|---|---|
| Name | Cattleya |
| Other Names | カトレア |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Queen's Blade: The Exiled Virgin |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Ryouka Yuzuki, 柚木涼香, ゆずき りょうか |
| Voiced By | Eva Christensen, , |
| Tags | swordsman, apron, blacksmith, ponytail, glasses, sword, armor |
| Personality | |
| Height | 175cm |
| Bust | 120cm |
| Waist | 68cm |
| Hip | 99cm |
| Character Designer | Kaneko Hiraku |
Menu
|
|
| Day | |
15 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Cattleya
Profile
Anime girl Cattleya is a character from Queen's Blade: The Exiled Virgin.
They have been indexed as Female Adult with Green eyes and Black hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Green | |
| Hair Color | Black | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Adult | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Queen's Blade (Series) (2007)
Queen's Blade: The Exiled Virgin (2009)
Queen's Blade: Inheritor of the Throne (2009)
Queen's Blade: Unlimited (2018)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Queen's Blade: The Exiled Virgin
Kawaii or NOT?!
| Gamecrazy joined |
| Thunder2223 joined |
14
15
Facebook 