Yuuyu Yaotome is one of the main characters from Acchi Muite Koi known for medium-length pink hair and green eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 20962 |
|---|---|
| Name | Yuuyu Yaotome |
| Other Names | 八乙女 優由 (やおとめ ゆうゆ) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Acchi Muite Koi |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Tae Okajima, 岡嶋妙, おかじま たえ |
| Tags | school uniform, twin ahoge, leg warmers, twintails, hairclip, knee highs, clover, school crest |
| Personality | |
| Birthday | April 1 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 153cm |
| Personality | Energetic |
| Bust | 81cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 80cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Yuuyu Yaotome
Profile
Yuuyu Yaotome is a character from Acchi Muite Koi.
They have been indexed as Female Teen with Green eyes and Pink hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Green | |
| Hair Color | Pink | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Skuyskiy joined |

Facebook 
Acchi Muite Koi