Amane Suou is one of the main characters from Grisaia no Kajitsu -LE FRUIT DE LA GRISAIA- known for very long maroon hair and blue eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 27330 |
|---|---|
| Name | Amane Suou |
| Other Names | 周防 天音 (すおう あまね) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Grisaia no Kajitsu -LE FRUIT DE LA GRISAIA- |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Hiroko Taguchi, 田口宏子, たぐち ひろこ |
| Tags | plaid, bow, school uniform, hair loop, hair ribbons, twintails |
| Personality | Pervert |
| Birthday | March 3 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Height | 169cm |
| Bust | 91cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 88cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Amane Suou
Profile
Amane Suou is a character from Grisaia no Kajitsu -LE FRUIT DE LA GRISAIA-.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Maroon hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Maroon | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Grisaia no Kajitsu -LE FRUIT DE LA GRISAIA- (2011)
Grisaia no Kajitsu: The Fruit of Grisaia (Series) (2011)
Grisaia no Meikyuu -Le Labyrinthe de Grisaia- (2012)
Le Fruit de la Grisaia (2014)
The Eden of Grisaia (2015)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
1
3
17
14
Facebook 