One of the notable characters from Lovely Quest, Iroha Yaotome is recognized for long blue hair and purple eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 50470 |
|---|---|
| Name | Iroha Yaotome |
| Other Names | 八乙女 いろは (やおとめ いろは) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Lovely Quest |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Ai Shimizu, 清水愛, しみず あい |
| Tags | bikini, blunt bangs, school uniform, swimsuit, socks, ribbon, bun, hair ornament |
| Personality | |
| Birthday | May 2 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Height | 153cm |
| Bust | 83cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | AB |
| Hobbies | Reading history novels and manga; teasing people |
| Special Skills | Origami; drawing |
| Likes | Rice flour dumplings; Japanese food in general; Warring States period history |
| Dislikes | Overly seasoned food |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Iroha Yaotome
Profile
Iroha Yaotome is a character from Lovely Quest.
They have been indexed as Female Teen with Purple eyes and Blue hair that is To Chest length.
Profile
Aloof, but with a yamato nadeshiko-like sense of virtue!Zenichi's classmate and Hami's friend.
She lives at a large estate, accepting exchange students as a homestay address.
But, she's a very aloof and mysterious person.
She'll abruptly burst into laughter, prank and tease her friends, and give people odd nicknames.
Perhaps because her house has Japanese style architecture, strangely her casual wear is Japanese clothes, or maybe she is just strange.
Also, Iroha seems to have a unique philosophy on love.
If you get to know her better, you should surely come to know this.
Likes: Rice flour dumplings (Not shiruko, rice flour dumplings by themselves!)
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Purple | |
| Hair Color | Blue | |
| Hair Length | To Chest | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Friend of Hami Konose
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
Quotes | View All
“ Now, what is it? Kufufufu, what I say is always the truth ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| wffh joined |
| Feano255 joined |
| Sdsz joined |

Facebook 
Lovely Quest