|
☰ Links
|
|
| ID | 53280 |
|---|---|
| Name | Homura |
| Other Names | 焔 (ほむら) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Senran Kagura |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Mónica Rial, , |
| Voiced By | Eri Kitamura, 喜多村英梨, きたむら えり |
| Tags | ponytail, school uniform, hair ribbon |
| Personality | |
| Birthday | January 3 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Blood Type | B |
| Height | 163cm |
| Bust | 87cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 85cm |
| Hobbies | Fighting |
| Favorite food | Japanese food |
Menu
|
|
| Day | |
10 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Homura
Profile
Anime girl Homura is a character from Senran Kagura.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Black hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Black | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Senran Kagura (Series) (2011)
Senran Kagura Burst (2012)
Senran Kagura: New Wave (2012)
Senran Kagura (2013)
Senran Kagura: Shinovi Versus -Proof of Life (2013)
Senran Kagura: Portrait of Girls (2013)
Senran Kagura 2: Deep Crimson (2014)
Senran Kagura: Estival Versus (2015)
Senran Kagura: Peach Beach Splash (2017)
Azur Lane (2017)
Shinobi Master Senran Kagura: New Link (2017)
Senran Kagura Burst Re:Newal (2018)
Senran Kagura: Shinovi Master - Tokyo Youma-hen (2018)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Senran Kagura
Kawaii or NOT?!
Bonkers faved Delicious in Dungeon (Anime)
|
| Bonkers joined |
82
75
Facebook 
Bonkers faved