One of the notable characters from Nuki Doki! ~Tenshi to Akuma no Sakusei Battle~, Nena is recognized for very long red hair and purple eyes.
|
β° Links
|
|
| ID | 53656 |
|---|---|
| Name | Nena |
| Other Names | γγΌγ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Nuki Doki! ~Tenshi to Akuma no Sakusei Battle~ |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | |
| Tags | twintails, wings, collar, hair ribbons, corset, opera gloves, skirt, frills, thigh-high boots, succubus, tail |
| Personality | |
| Race | Succubus |
| Height | 158cm |
| Weight | 46kg |
| Bust | 87cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 87cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Nena
Profile
Nena is a character from Nuki Doki! ~Tenshi to Akuma no Sakusei Battle~.
They have been indexed as Female Teen with Purple eyes and Red hair that is Hip / Past Hip length.
Profile
A precocious descended little devil younger sister who adores her big sisterFirika's younger sister who, to support her older sister, descended to the earth.
She's not fond of her laissez-faire mother, and is a big sisterly girl.
Other than her big sis, she pretty much ignores everyone, and thinks of them like pumpkins.
However, only Yamato she considers her enemy, and given the chance she intends to kill him, and messes with him.
She likes cats, and when she sees them she ends up going wild with excitement.
Of the heroines she's the most childlike (her mental age is low).
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Purple | |
| Hair Color | Red | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Younger Sister of Firika Mia Shatana
Enemy of Yamato Hitsuhara
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
Quotes | View All
“ How dare something on the same level of a pumpkin try to give its opinion to Nena... You've got some nerve! ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
Pipotoast rated Elfen Lied: In the Passing Rain, or, How Can a Girl Have Reached Such Feelings? β
β
β
|
1
23
21
Facebook 
Nuki Doki! ~Tenshi to Akuma no Sakusei Battle~
Pipotoast rated