Griffon appears in Moero Chronicle as an unsorted character with very long blonde hair and purple eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 70957 |
|---|---|
| Name | Griffon |
| Other Names | グリフォン |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Moero Chronicle |
| Media Type | video game |
| Voiced By | |
| Tags | sandals, wings, hairbow, dress, arm bands |
| Personality | |
| Bust | 82cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 85cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Griffon
Profile
Griffon is a character from Moero Chronicle.
They have been indexed as Female Teen with Purple eyes and Blonde / Yellow hair that is To Waist length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Purple | |
| Hair Color | Blonde / Yellow | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Inuki24 joined |
| ppc69 joined |

Facebook 
Moero Chronicle