Ruby Kurosawa is a character from Love Live! Sunshine!! featuring medium-length red hair and blue / green eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 76199 |
|---|---|
| Name | Ruby Kurosawa |
| Other Names | 黒澤 ルビィ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Love Live! Sunshine!! |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Ai Furihata, 降幡愛, ふりはた あい |
| Voiced By | Sarah Wiedenheft, , |
| Voiced By | Pamella Pereira Rodrigues, , |
| Tags | idol, stockings, hairbow, twintails, bracelet |
| Personality | |
| Age | 15 |
| Birthday | September 21 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 154cm |
| Bust | 76cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 79cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
10 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
6 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
4 Character of the Month nominations |
|
Ruby Kurosawa
Profile
Ruby Kurosawa is a character from Love Live! Sunshine!!.
They have been indexed as Female Teen with Blue / Green eyes and Red hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue / Green | |
| Hair Color | Red | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Younger Sister of Dia Kurosawa
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! Sunshine!! (2016)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Yohane of the Parhelion -SUNSHINE in the MIRROR (2023)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
| RubySakuraKurosawa86 | Aug 23, 2025 |
|---|---|
| ruby is the cutest girl to bless the world of love live | |
Similar Characters
Also from Love Live! Sunshine!!
Kawaii or NOT?!
| NDNB joined |
| Shilo joined |
5
50
4
8
Facebook 