One of the notable characters from Maitetsu, Nagi Minokasa is recognized for short black hair and brown eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 76944 |
|---|---|
| Name | Nagi Minokasa |
| Other Names | 蓑笠 凪 (みのかさ なぎ) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Maitetsu |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Yayoi Hayase, 早瀬 弥生, はやせ やよい |
| Tags | hairclip, star, side ponytail, shorts, fang |
| Personality | |
| Birthday | January 7 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Height | 130cm |
| Weight | 28kg |
| Bust | 62cm |
| Waist | 47cm |
| Hip | 67cm |
Menu
|
|
| Day | |
3 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
2 Character of the Month nominations |
|
Nagi Minokasa
Profile
Nagi Minokasa is a character from Maitetsu.
They have been indexed as Female Child with Brown eyes and Black hair that is To Ears length.
Profile
The embodiment of great sense who handles swords, coal shovels and bamboo water polesMinokasa blacksmith shop's only daughter. A lively girl who loves swordsmanship.
On one hand she excels greatly in decisiveness and dynamism, but on the other hand it's undeniable that she tends to jump to conclusions hastily. Fukami's close friend, they compensate for each other's weaknesses.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Brown | |
| Hair Color | Black | |
| Hair Length | To Ears | |
| Apparent Age | Child | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Friend of Fukami Hayase
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Sectex joined |
17
6
Facebook 
Maitetsu
Maitetsu - Last Run!!