One of the notable characters from Skullgirls, Cerebella is recognized for short green hair and brown eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 84130 |
|---|---|
| Name | Cerebella |
| Other Names | セレベラ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Skullgirls |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Cristina Valenzuela, Cristina Vee, |
| Voiced By | Toa Yukinari, 行成とあ, ゆきなり とあ |
| Tags | |
| Personality | |
| Birthday | April 11 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 170cm |
| Weight | 59kg |
| Bust | 81cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 91cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Cerebella
Profile
Cerebella is a character from Skullgirls.
They have been indexed as Female Adult with Brown eyes and Green hair that is To Neck length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Brown | |
| Hair Color | Green | |
| Hair Length | To Neck | |
| Apparent Age | Adult | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Uejeueudhdudh joined |
10
16
Facebook 
Skullgirls