Valentine appears in Skullgirls as an unsorted character with medium-length blue hair and red eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 84140 |
|---|---|
| Name | Valentine |
| Other Names | ヴァレンタイン, Valerie |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Skullgirls |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Laura Post, , |
| Voiced By | Asami Imai, 今井麻美, いまい あさみ |
| Tags | |
| Personality | |
| Birthday | December 25 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Height | 183cm |
| Weight | 72kg |
| Bust | 91cm |
| Waist | 63cm |
| Hip | 101cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Valentine
Profile
Valentine is a character from Skullgirls.
They have been indexed as Female Adult with Red eyes and Blue hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Red | |
| Hair Color | Blue | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Adult | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
5
Facebook 
Skullgirls