|
☰ Links
|
|
| ID | 86942 |
|---|---|
| Name | Luna |
| Other Names | ルナ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Dead or Alive Xtreme Venus Vacation |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Shiori Mikami, 三上枝織, みかみ しおり |
| Tags | bikini, swimsuit, midriff |
| Personality | |
| Birthday | October 15 |
| Sign | Libra ♎ |
| Age | 18 |
| Height | 149cm |
| Bust | 92cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 88cm |
| Blood Type | O |
| Occupation | Scholar |
| Hobbies | Fieldwork |
| Likes | Roasted sweet potatoes |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Luna
Profile
Anime girl Luna is a character from Dead or Alive Xtreme Venus Vacation.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and White hair that is To Neck length.
Profile
A mysterious girl collapsed on the beach of the Venus islands.She was too hungry to move and was saved by a 'roasted sweet potato', and readily accepted the owner's invitation to the Venus Festival.
As a scholar, she proposes that she wants to investigate the Festival and the island, but one wonders, is her real goal 'investigation', or 'roasted sweet potatoes'...
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | White | |
| Hair Length | To Neck | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
Quotes | View All
“ ......That's convenient isn't it...... I mean, for me. ”
4
Facebook 
Dead or Alive (Series)
Azur Lane
Dead or Alive Xtreme Venus Vacation