Saki Nikaido is a character from Zombieland Saga featuring very long blonde hair and orange eyes.
☰ Links
|
|
| ID | 91406 |
|---|---|
| Name | Saki Nikaido |
| Other Names | 二階堂サキ, Saki Nikaidou |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Zombieland Saga |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Asami Tano, 田野アサミ, たの アサミ |
| Tags | jacket, ponytail, hair streak, multicolour hair, zombie, sukajan, biker |
| Personality | |
| Birthday | May 15 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Height | 153cm |
| Weight | 45kg |
| Bust | 77cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 82cm |
| Blood Type | O |
| Birthyear | 1979 |
| Spoiler Date of Death | August 30, 1997 |
| Hobbies | Game arcades; Tamagotchi |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Saki Nikaido
Profile
Saki Nikaido is a character from Zombieland Saga.
They have been indexed as Female Teen with Orange eyes and Blonde / Yellow hair that is Hip / Past Hip length.
Profile
Age: At death, 18The sharp sparkly-eyed Zombie #2 with a blonde streaked ponytail.
Kamikaze commander of the legendary motorcycle gang "Dorami" that managed to dominate Kyushu at the end of the century. "I'll kill you" is her catchphrase, she argues and threatens and is deemed a delinquent by herself and others, but anyone with guts is her friend. During her life she was obsessed with "Tamagotchi", but they always turned out to be "Oyajitchi".
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Orange | |
| Hair Color | Blonde / Yellow | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Friend of Reiko Amabuki
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 34 | Add
|
1 likes
Yeah, but... |
|
0 likes
What the hell, man? |
|
0 likes
Don't have what? |
|
0 likes
Where the hell has that idiot gone? |
|
0 likes
Okay? |
|
0 likes
Stop that. |
|
0 likes
So does this mean Sakurawon't be able to do the show?! |
|
0 likes
You think I can do that?! |
|
0 likes
Hey! |
9
2
2

Facebook
Play Voice Sample
Girls' Frontline
Zombieland Saga
Zombieland Saga Revenge
