Anime girl Eriko Takeda is a adult with to chest length maroon hair and green eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 93817 |
|---|---|
| Name | Eriko Takeda |
| Other Names | 武田 絵里子, たけだ えりこ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | YU-NO: A girl who chants love at the bound of this world. |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Aya Hisakawa, 久川綾, ひさかわ あや |
| Voiced By | Yuu Kobayashi, 小林ゆう, こばやし ゆう |
| Tags | |
| Personality | |
| Birthday | July 7 |
| Sign | Cancer ♋ |
| Bust | 96cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 87cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Eriko Takeda
Profile
Anime girl Eriko Takeda is a character from YU-NO: A girl who chants love at the bound of this world..
They have been indexed as Female Adult with Green eyes and Maroon hair that is To Chest length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Green | |
| Hair Color | Maroon | |
| Hair Length | To Chest | |
| Apparent Age | Adult | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
YU-NO - The Girl that Chants Love at the Edge of the World (1998)
YU-NO: A girl who chants love at the bound of this world. (2019)
Quotes | View all 31 | Add
|
1 likes
No, I've got a problem I want your help with. |
|
0 likes
You're skipping class again? |
|
0 likes
Girls, no getting jealous because she's cute. |
|
0 likes
I thought you'd say that. |
|
0 likes
Every grade's gotdifferent questions, so be careful. |
|
0 likes
Well, she has her reasons. |
|
0 likes
We'll have a quiz today. |
|
0 likes
Summer school's calling you too. |
|
0 likes
I heard about your dad. I'm sorry. |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Kawaii or NOT?!
| atsunikki joined |
10
Facebook
Play Voice Sample
