Iris appears in Island Saga as one of the main characters with medium-length blonde hair and blue eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 94447 |
|---|---|
| Name | Iris |
| Other Names | アイリス |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Island Saga |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Yuka Hinata, 陽向葵ゅか, ひなた ゅか |
| Tags | |
| Personality | |
| Bust | 99cm |
| Waist | 52cm |
| Hip | 88cm |
| Age | 18 |
| Blood Type | A |
| Height | 163cm |
| Weight | 50kg |
| Cup Size | G |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Iris
Profile
Iris is a character from Island Saga.
They have been indexed as Female Adult with Blue eyes and Blonde / Yellow hair that is To Shoulders length.
Profile
The First Princess of the Kingdom of Bal.As the oldest of three siblings, Iris believes that it is the duty of the royal family to protect their citizens, so she trains in sword arts daily.
The Kingdom of Gultel have the friendliest diplomatic relationships with the Kingdom of Bal, so she has gotten to know the protagonist since they were both little through social events like banquets and hunts. But then she became disappointed looking at his womanizing behavior and lack of understanding of his king’s intentions, so she has distanced herself from him for a while now.
She was perplexed when her father, King Bal, gave her the order to travel together with the protagonist to search for the Love Mine. Even still, she now begins the journey with a strong resolve to change the protagonist herself.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Blonde / Yellow | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Adult | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| jojoislusty joined |
3
71
14
54
Facebook 
Island Saga