Anime girl Fiona is a teen with hair up / indeterminate length purple hair and purple eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 95160 |
|---|---|
| Name | Fiona |
| Other Names | フィオナ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Dead or Alive Xtreme Venus Vacation |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Kaede Hondo, 本渡楓, ほんど かえで |
| Tags | medium eyes, bun |
| Personality | |
| Age | 18 |
| Height | 152cm |
| Bust | 88cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 84cm |
| Blood Type | O |
| Occupation | Princess |
| Hobbies | Ballroom dancing |
| Likes | Petits gâteaux; herbal tea |
| Favorite Color | Wisteria |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Fiona
Profile
Anime girl Fiona is a character from Dead or Alive Xtreme Venus Vacation.
They have been indexed as Female Teen with Purple eyes and Purple hair that is Hair Up / Indeterminate length.
Profile
On the beach, lightly and happily dancing is a girl.When called out to, she stares at the owner with sparkling, clear eyes, and begins to speak with passion, saying that she finally happened upon the 'person of her dreams'.
For what purpose has she visited the island......
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Purple | |
| Hair Color | Purple | |
| Hair Length | Hair Up / Indeterminate | (To Chest) |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
Quotes | View All
“ Owner-sama, for a long, long time I've admired you! ”
3
20
79
15
Facebook 
Dead or Alive (Series)
Dead or Alive Xtreme Venus Vacation