One of the notable characters from Dead or Alive Xtreme Venus Vacation, Kanna is recognized for medium-length red hair, green eyes, and horns ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 95161 |
|---|---|
| Name | Kanna |
| Other Names | カンナ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Dead or Alive Xtreme Venus Vacation |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Naomi Ozora, 大空直美, おおぞら なおみ |
| Tags | twintails, detached sleeves, horns |
| Personality | |
| Age | 1014 |
| Height | 149cm |
| Bust | 75cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 79cm |
| Likes | Candy apples; takoyaki; cola |
| Favorite Color | Madder red |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Kanna
Profile
Kanna is a character from Dead or Alive Xtreme Venus Vacation.
They have been indexed as Female Teen with Green eyes and Red hair that is To Shoulders length.
Profile
One day, this red-haired girl appeared on the Venus islands. Her true identity is an 'oni' girl with two horns. She made the owner obey her with 'Oni power'(?), then declared that this island and the owner themselves will become her property. Will her ambitions be fulfilled......| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Green | |
| Hair Color | Red | |
| Hair Length | To Shoulders | (Hair Up / Indeterminate) |
| Apparent Age | Teen | (Ageless) |
| Animal Ears | Horns |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
Quotes | View All
“ You, and this island, will become mine♪ ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| LadyDB joined |
1 
Facebook 
Dead or Alive (Series)
Dead or Alive Xtreme Venus Vacation