One of the notable characters from Dead or Alive Xtreme Venus Vacation, Nagisa is recognized for short black hair and brown eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 95503 |
|---|---|
| Name | Nagisa |
| Other Names | なぎさ, なぞの女神 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Dead or Alive Xtreme Venus Vacation |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Maaya Uchida, 内田真礼, うちだ まあや |
| Tags | swimsuit, scarf, boots |
| Personality | |
| Age | 20 |
| Height | 156cm |
| Bust | 79cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 87cm |
| Blood Type | A |
| Occupation | Stage actor |
| Hobbies | Movie appreciation; swimming |
| Likes | Soufflé pancakes; strawberry shakes |
| Favorite Color | Pure white |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Nagisa
Profile
Nagisa is a character from Dead or Alive Xtreme Venus Vacation.
They have been indexed as Female Adult with Brown eyes and Black hair that is To Neck length.
Profile
A woman talking familiarly with Misaki on the beach.Somewhat losing ground to her sweet and gentle way of talking, Misaki spots the owner who happens to be passing by, and runs up to them as if asking for help.
Hearing the owner's name, the woman turned around.
In 'her' eyes, there was an intense glint of hostility......
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Brown | |
| Hair Color | Black | |
| Hair Length | To Neck | |
| Apparent Age | Adult | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
Quotes | View All
“ You...... dirty dog......! I'm taking my little sister back! ”
6
Facebook 
Dead or Alive (Series)
Azur Lane
Dead or Alive Xtreme Venus Vacation