Sumire Amatori is one of the main characters from Yurameku Kokoro ni Michita Sekai de, Kimi no Yume to Yokubou wa Kanau ka known for very long gray hair and blue / green eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 97708 |
|---|---|
| Name | Sumire Amatori |
| Other Names | 天鳥 すみれ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Yurameku Kokoro ni Michita Sekai de, Kimi no Yume to Yokubou wa Kanau ka |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Marie Miyake, 三宅麻理恵, みやけ まりえ |
| Tags | side bangs, school uniform, knee highs, choker |
| Personality | |
| Birthday | November 21 |
| Sign | Scorpio ♏ |
| Height | 148cm |
| Bust | 80cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 86cm |
| Blood Type | AB |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Sumire Amatori
Profile
Sumire Amatori is a character from Yurameku Kokoro ni Michita Sekai de, Kimi no Yume to Yokubou wa Kanau ka.
They have been indexed as Female Teen with Blue / Green eyes and Gray hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue / Green | |
| Hair Color | Gray | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Yurameku Kokoro ni Michita Sekai de, Kimi no Yume to Yokubou wa Kanau ka (2017)
Boku no Mirai wa, Koi to Kakin to. ~Charge To The Future~ (2019)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.

Facebook 