Shion Saotome is one of the main characters from Ura Kyoushi ~Haitoku no In'etsu Jugyou~ known for very long pink hair and blue eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 99805 |
|---|---|
| Name | Shion Saotome |
| Other Names | 早乙女 詩音 (さおとめ しおん) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Ura Kyoushi ~Haitoku no In'etsu Jugyou~ |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Oma Ichimura, 壱智村小真, いちむら おま |
| Tags | |
| Personality | |
| Height | 156cm |
| Bust | 85cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 87cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Shion Saotome
Profile
Shion Saotome is a character from Ura Kyoushi ~Haitoku no In'etsu Jugyou~.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Pink hair that is Hip / Past Hip length.
Profile
Music course 2nd yearA female student who was admitted to the school on recommendation, in recognition of her piano competition results.
She boasts the greatest piano ability in the school, and is given her own exclusive piano and studio in the school.
A sheltered, pure young lady who is submissive, her speech is polite, and who is courteous.
Since she was very young she's been focused on one-on-one piano schooling with her teacher, so she's ignorant to the ways of the world, and doesn't know to distrust people.
She also hasn't had much contact with others so she tends to be somewhat shy. Especially when facing the opposite sex she gets embarrassed.
She's just more aware of it than necessary, she doesn't dislike the opposite sex, and she has faint feelings for the teacher who taught her piano.
The protagonist's calm demeanor is similar to her adored piano teacher's, so she has a favorable impression of him.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Pink | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| black_silence123 joined |
| LordOfFrenziedFlame joined |
20
15
Facebook 
Ura Kyoushi ~Haitoku no In'etsu Jugyou~