Kikyou appears in Kamisama no Shippo ~Etogami-sama tachi no Ongaeshi~ as an unsorted character with very long blue / green hair, yellow eyes, and horns ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 99823 |
|---|---|
| Name | Kikyou |
| Other Names | ききょう |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Kamisama no Shippo ~Etogami-sama tachi no Ongaeshi~ |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Kana Hiromi, 広深香菜, ひろみ かな |
| Tags | |
| Personality | |
| Bust | 68cm |
| Waist | 50cm |
| Hip | 70cm |
| Hobbies | Tea ceremony |
| Special Skills | Transformation |
| Likes | Wagashi in general like yokan and ohagi |
| Dislikes | Boredom |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Kikyou
Profile
Kikyou is a character from Kamisama no Shippo ~Etogami-sama tachi no Ongaeshi~.
They have been indexed as Female Teen with Yellow eyes and Blue / Green hair that is Hip / Past Hip length.
Profile
(Transforming into various things to surprise people is fun for her. It kills the time.)The Dragon of the twelve zodiac gods. Tenbu Academy principal. Miyuki accompanies beside her.
She talks like an old-fashioned elderly person, adding 'ja' to the end of her sentences.
Her appearance is very young, but of the twelve zodiacs she's the eldest old lady......(you know the rest
High class and with an attitude to look down on people, but even so she has earned the trust of those around her.
By nature she is very strong compared to the other twelve zodiacs, so she can change her form at will.
Because of this, only she and Reiko still haven't been noticed by anyone when taking the form of humans, but this time Akinari touched the slab and exposed her form as a dragon.
It seems the reason for her current form is 'because it's easy to move in and convenient in various ways'.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Yellow | |
| Hair Color | Blue / Green | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | (Adult) |
| Animal Ears | Horns |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
Quotes | View All
“ Hmhm, looks like you're in tip-top form today as well. Care for some tea? ”

Facebook 
Kamisama no Shippo ~Etogami-sama tachi no Ongaeshi~