One of the notable characters from Rui wa Tomo o Yobu, Megumu Sainohara is recognized for 耳まで 紫 hair and ピンク eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 10767 |
|---|---|
| Name | Megumu Sainohara |
| Other Names | 才野原 惠, さいのはら めぐむ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Rui wa Tomo o Yobu |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Megu Ashiro, 城めぐ, あしろ めぐ |
| タグ | gakuran, hinnyuu, rich, side bangs |
| Personality | |
| Birthday | December 15 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Blood Type | AB |
| Height | 171cm |
| Bust | 80cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 80cm |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
16 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
22 Character of the Month nominations |
|
Megumu Sainohara
プロフィール
Megumu Sainohara is a character from Rui wa Tomo o Yobu.
They have been indexed as 男性 Teen with ピンク eyes and 紫 hair that is 耳まで length.
Profile
長身でクール。見栄えもイケてる。おひねりのひとつもとんできそう。冷笑癖にみせかけた正義感あふれるツンデレ……かどうかは、付き合ってみないと謎である。
万事につけ執着が薄く、積極的に他人と争ったすることはほとんど無い。
日夜微笑みを絶やさないため、かえって腹黒だという噂もある。本人は柳に風と受け流している様子。
智と出会い、友人におさまる。
惠「さて、僕のことよりも、君のことじゃないか。どうやらトラブルがあったんだね?」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 男性 | (女性) |
| 目の色 | ピンク | |
| 毛の色 | 紫 | |
| 毛の長さ | 耳まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
| Pipotoast | Dec 15, 2025 |
|---|---|
| HAPPY BIRTHDAY MEGUMUUUUU!! i'll always LOVE you no matter what and you deserve ALL the gems in this universe ( ◜‿◝ )💜💝💗💞🎂 | |
| Anonymous | Aug 20, 2024 |
| she's cute and coolll i love her (≻,≺)≺3 | |
Kawaii or NOT?!
| sunflowerseeds joined |
| Chazerfilp joined |
| OldschoolAnimes joined |
| Jergee joined |
2778
66
80
71
Facebook 
Rui wa Tomo o Yobu