Metis Zew Jupis appears in Cradle Song ~Kinou ni Kanaderu Ashita no Uta~ as an unsorted character with 腰まで / 腰より 黒 hair and 黒 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 1158 |
|---|---|
| Name | Metis Zew Jupis |
| Other Names | メティス・ゼウ・ジュピス |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Cradle Song ~Kinou ni Kanaderu Ashita no Uta~ |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Mia Naruse, 成瀬未亜, なるせ みあ |
| タグ | princess, gown, necklace, earrings, tiara |
| Personality | |
| Height | 158cm |
| Bust | 82cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 83cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Metis Zew Jupis
プロフィール
Metis Zew Jupis is a character from Cradle Song ~Kinou ni Kanaderu Ashita no Uta~.
They have been indexed as 女性 Teen with 黒 eyes and 黒 hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
主人公達が住む王国のプリンセス。城内に閉じ籠もるよりも外に出ることを望み、小さな頃から度々城を抜け出しては都の子供達と遊んでいた。クロイスとはその頃に知り合い、幼馴染で友人という関係を続けている。また、クロイスに幾度か危機を救われたこともあり、限りなく恋愛感情に近い好意を持っている。今回の件においても、父親である国王に内緒で裏からクロイス達を手助けしている。なお、その気さくな性格のためか、王国内での人気は高い。
好き:城外の散歩、駄菓子
嫌い:勉形式ばったこと、堅苦しい儀式、行事
身長:158cm B:82(c) W:57 H:83
「信じた。だから、またあとで・・・・だよね 」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 黒 | |
| 毛の色 | 黒 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
statishu rated JoJo's Bizarre Adventure: Stardust Crusaders ★★★★★
|
| statishu joined |
| MysteriousNamekian joined |
1 
Facebook 
Cradle Song ~Kinou ni Kanaderu Ashita no Uta~
statishu rated