One of the notable characters from HoneyComing, Asahi Kamijou is recognized for 胸まで オレンジ hair and 青 eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 118 |
|---|---|
| Name | Asahi Kamijou |
| Other Names | 上条 朝陽(かみじょう あさひ) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | HoneyComing |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Noriko Fujimoto, 藤本教子, ふじもと のりこ |
| タグ | hair ribbons, twintails, braid, bow, school uniform, neckerchief |
| Personality | |
| Height | 162cm |
| Bust | 87cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 88cm |
| Birthday | October 1 |
| Sign | Libra ♎ |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Asahi Kamijou
プロフィール
Asahi Kamijou is a character from HoneyComing.
They have been indexed as 女性 Teen with 青 eyes and オレンジ hair that is 胸まで length.
Profile
主人公と家が隣同士の幼なじみ。何かにつけて突っかかってくる強気で天の邪鬼な女の子。でも恋にも愛にも興味津々♪
心の中では「いつか王子様が…」なーんてお姫様願望ありの、隠れ乙女ちっくなツンデレ娘。
恋愛授業にも進んで参加するけど、恥ずかしすぎて赤面憤死することも!?
「伝家の宝刀、『電気アンマ』に屈しなさい!」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | オレンジ | |
| 毛の長さ | 胸まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
/from/ハニーカミング/uploads/chars/4758-245969228.jpg)
Facebook 
HoneyComing
@HoneyComing RoyalSweet