☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 1186 |
|---|---|
| Name | Sione |
| Other Names | シオン |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Primitive Link |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Chiaki Takahashi, たかはし智秋, たかはし ちあき |
| タグ | armor, bow, sword, hairband |
| Personality | |
| Home world | Landlork |
| Height | 166cm |
| Bust | 89cm |
| Waist | 62cm |
| Hip | 88cm |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Sione
プロフィール
Anime girl Sione is a character from Primitive Link.
They have been indexed as 女性 Teen with 赤 eyes and 灰色 hair that is 首まで length.
Profile
ランドローク出身の魔法兵器。遺跡の中で眠っていたところを発見され、今に至る。預かりはトリシア学園となっている。学園に籍を置くのは、日常の暮らしや人付き合いを覚えるため。
魔法兵器が導入された魔法戦争はもう七百年も昔の話。ゆえに今の時代に適合する教育を受ける必要があったらしい。
物腰穏やかで大人の雰囲気を持ち、とても戦うために存在したのだとは思えない。
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 赤 | |
| 毛の色 | 灰色 | |
| 毛の長さ | 首まで | (腰まで / 腰より) |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Classmate of Haruta Izumi
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images
Comment
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.


Facebook 

Primitive Link