One of the notable characters from HoneyComing, Marino Tagaya is recognized for 肩まで 金髪 / 黄色 hair and 緑 eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 120 |
|---|---|
| Name | Marino Tagaya |
| Other Names | 多賀谷 麻里乃(たがや まりの) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | HoneyComing |
| Media Type | h-game |
| 声優 | |
| タグ | tsundere, twintails, hairclip, school uniform, bow, hinnyuu, chibi, neckerchief |
| Personality | |
| Height | 153cm |
| Bust | 78cm |
| Waist | 52cm |
| Hip | 80cm |
| Birthday | July 30 |
| Sign | Leo ♌ |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Marino Tagaya
プロフィール
Marino Tagaya is a character from HoneyComing.
They have been indexed as 女性 Teen with 緑 eyes and 金髪 / 黄色 hair that is 肩まで length.
Profile
付属の3年生。父親の会社が倒産して以来、不幸の坂をごろごろ転がり続けてきた没落お嬢様。
プライドが高くて一見タカビーだけど、幼い頃からバイト三昧の苦労人。
そんなワケでかなり屈折気味。お金や幸せが絡むと常軌を逸する一面も…。
実は男性恐怖症。恋愛授業は嫌々無理して受けてます。
「ほほほ、愚民のくせに大した度胸ですわね」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 緑 | (青 / 緑) |
| 毛の色 | 金髪 / 黄色 | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Best friend of Hiroko Yano
Older Sister of Mamoru Tagaya
Older Sister of Mana Tagaya
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Lymus joined |
| Adaminbiri18 joined |
| JotaroKujo-jojo joined |
/from/ハニーカミング/uploads/chars/4758-604095075.jpg)
Facebook 
HoneyComing
@HoneyComing RoyalSweet