Momoyo Kawakami is one of the main characters from Maji de Watashi ni Koi Shinasai! known for 腰まで 黒 hair and 赤 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 14158 |
|---|---|
| Name | Momoyo Kawakami |
| Other Names | 川神 百代, かわかみ ももよ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Maji de Watashi ni Koi Shinasai! |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Carli Mosier, Carly Mosier, |
| 声優 | Yuu Asakawa, 浅川悠, あさかわ ゆう |
| タグ | boots, knee highs, jacket, midriff |
| Personality | |
| Height | 173cm |
| Birthday | August 31 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Bust | 91cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 88cm |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
14 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
12 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
2 Character of the Month nominations |
|
Momoyo Kawakami
プロフィール
Momoyo Kawakami is a character from Maji de Watashi ni Koi Shinasai!.
They have been indexed as 女性 大人 with 赤 eyes and 黒 hair that is 腰まで length.
Profile
身長:173cm スリーサイズ:90/ 58/ 88趣味:人をからかったり皆でワイワイ遊ぶこと
幼なじみの中で唯一の上級生。主人公をただひとりの舎弟とし、姉代わりになっている。
昔から武士の鍛錬場所としても名高い関東三山のひとつ、川神院の跡取り娘。圧倒的な戦闘力でヒエラルキートップに君臨する。
美人さも学年最高なのだが、その強さから男子連中は敬遠しており、逆に女子からモテるため、女の子をはべらして遊んでいる。
社会のルールにしたがっているかは微妙だが、嘘はつかず筋は通す。
主人公のことを使えるヤツ、からかい甲斐のあるヤツと目をつけており、なにかと構ってくる。
「可愛がられたい奴は、順番に並んでおけよーっ」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 赤 | |
| 毛の色 | 黒 | |
| 毛の長さ | 腰まで | |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | (Teen) |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Childhood friend of Yamato Naoe
Appears as | Edit Assignments
Maji de Watashi ni Koi Shinasai! (2009)
Maji de Watashi ni Koishinasai! (Series) (2009)
Maji de Watashi ni Koi Shinasai! (Anime) (2011)
Maji de Watashi ni Koi Shinasai! S (2012)
Maji de Watashi ni Koi Shinasai! A (2013)
Mist Train Girls (2020)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Poskdjisaj joined |
63
52
61
29
Facebook 