Rushuna Tendo appears in Grenadier: The Beautiful Warrior as a 主人公 character with 腰まで / 腰より 金髪 / 黄色 hair and 黄色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 14244 |
|---|---|
| Name | Rushuna Tendo |
| Other Names | 天道 琉朱菜(てんどう るしゅな), Rushuna Tendou |
| Role | 主人公 |
| Primary Assignment | Grenadier: The Beautiful Warrior |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Mikako Takahashi, 高橋美佳子, たかはし みかこ |
| 声優 | Wendee Lee, , |
| タグ | gun, cowboy hat, fingerless gloves |
| Personality | |
| Age | 17 |
| Height | 168cm |
| Bust | 104cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 82cm |
Menu
|
|
| Day | |
20 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Rushuna Tendo
プロフィール
Rushuna Tendo is a character from Grenadier: The Beautiful Warrior.
They have been indexed as 女性 大人 with 黄色 eyes and 金髪 / 黄色 hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 黄色 | |
| 毛の色 | 金髪 / 黄色 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | (Teen) |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 81 | Add
|
1 likes
What a beautiful moon. |
|
1 likes
Sorry! |
|
1 likes
To hold the enemy \n close to my soft bosom. |
|
1 likes
It looks like everything's \n back to normal. |
|
1 likes
Would you like to join me? |
|
1 likes
That smoke... |
|
1 likes
That is what I was taught \n by a certain someone. |
|
1 likes
...but you can't seem to grasp that. |
|
1 likes
I give my little speech, but \n I can't help but shoot my gun... |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Grenadier: The Beautiful Warrior
Kawaii or NOT?!
| Mythicalsoul100 joined |
| Fkiska joined |
7
58
10
Facebook
Play Voice Sample
Grenadier: The Beautiful Warrior
