Yui Matsutouya is one of the main characters from Tsukushite Ageruno! ~Datte Onii-chan no Oyome-san ni Naritaindamon~ known for 腰まで / 腰より 緑 hair and 紫 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 145 |
|---|---|
| Name | Yui Matsutouya |
| Other Names | 松任谷 唯(まつとうや ゆい) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Tsukushite Ageruno! ~Datte Onii-chan no Oyome-san ni Naritaindamon~ |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Tenten, 天天, てんてん |
| タグ | glasses, braid, hair intakes, hairclip, school uniform, bow |
| Personality | |
| Role | Osananajimi |
| Height | 157cm |
| Weight | 44kg |
| Bust | 77cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 79cm |
| Birthday | February 22 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Yui Matsutouya
プロフィール
Yui Matsutouya is a character from Tsukushite Ageruno! ~Datte Onii-chan no Oyome-san ni Naritaindamon~.
They have been indexed as 女性 Teen with 紫 eyes and 緑 hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
身 長:157センチ体 重:45キロ
BWH:80/59/79
幼い頃、結婚の約束を交わした幼馴染。
引越しをした為に街を離れていたが、
約束を果たしたくてワザワザ舞い戻ってきた純情娘。
マジメで冷静、委員長タイプの女の子。
あまり感情を表に出す事はありませんが、
感情リミッターが臨界点を突破すると関西弁に。
非常に節約家で物を大事にするタイプ。
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 紫 | |
| 毛の色 | 緑 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| hehewjje8 joined |

Facebook 
Tsukushite Ageruno! ~Datte Onii-chan no Oyome-san ni Naritaindamon~