Maria Wakamiya appears in Tsukushite Ageruno! ~Datte Onii-chan no Oyome-san ni Naritaindamon~ as a supporting character with 首まで 灰色 hair and 青 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 151 |
|---|---|
| Name | Maria Wakamiya |
| Other Names | 若宮 マリア(わかみや まりあ) |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Tsukushite Ageruno! ~Datte Onii-chan no Oyome-san ni Naritaindamon~ |
| Media Type | h-game |
| 声優 | |
| タグ | shawl, qipao, earrings, bracelet, hair intakes, model |
| Personality | |
| Height | 172cm |
| Bust | 93cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 90cm |
| Birthday | May 29 |
| Sign | Gemini ♊ |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Maria Wakamiya
プロフィール
Maria Wakamiya is a character from Tsukushite Ageruno! ~Datte Onii-chan no Oyome-san ni Naritaindamon~.
They have been indexed as 女性 大人 with 青 eyes and 灰色 hair that is 首まで length.
Profile
主人公【瑠璃】の母親で職業はモデルとして世界中を飛び回っているスーパーお母様。
しかし、究極に子離れ出来ていないようで、どこに行くにも
愛する息子の写真だけは手放さない!と言う溺愛ぶり。
行く先々でちょっと変わったお土産を買うのが趣味。
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 灰色 | |
| 毛の長さ | 首まで | (耳まで) |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.

Facebook 
Tsukushite Ageruno! ~Datte Onii-chan no Oyome-san ni Naritaindamon~