☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 1579 |
|---|---|
| Name | Ciel |
| Other Names | シエル |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Tsukihime |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Kumi Sakuma, 佐久間紅美, さくま くみ |
| 声優 | Wendee Lee, , |
| タグ | school uniform, hair intakes, glasses, bow, ribbon, vest |
| Personality | |
| EN Voice Actor | Wendee Lee |
| Birthday | May 3 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Blood Type | O |
| Star Sign | Taurus |
| Height | 165cm |
| Weight | 52kg |
| Bust | 85cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 88cm |
| Chinese Zodiac Sign | Dragon |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Ciel
プロフィール
Anime girl Ciel is a character from Tsukihime.
They have been indexed as 女性 Teen with 青 eyes and 青 hair that is 首まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 青 | |
| 毛の長さ | 首まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Tsukihime (2000)
Ten Nights of the Singing Moon (2001)
Lunar Legend Tsukihime (2003)
Fate (Series) (2004)
Melty Blood Act Cadenza Ver. B (2007)
Carnival Phantasm (2011)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images
Comment
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Family Tree
Most liked six word reviews
Tribute
1 given by camaleon 1 month(s) ago
1
1 
Facebook 
