Cattleya is a supporting character from Queen's Blade: The Exiled Virgin known for 肩まで 黒 hair and 緑 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 16950 |
|---|---|
| Name | Cattleya |
| Other Names | カトレア |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Queen's Blade: The Exiled Virgin |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Ryouka Yuzuki, 柚木涼香, ゆずき りょうか |
| 声優 | Eva Christensen, , |
| タグ | swordsman, apron, blacksmith, ponytail, glasses, sword, armor |
| Personality | |
| Height | 175cm |
| Bust | 120cm |
| Waist | 68cm |
| Hip | 99cm |
| Character Designer | Kaneko Hiraku |
Menu
|
|
| Day | |
15 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Cattleya
プロフィール
Cattleya is a character from Queen's Blade: The Exiled Virgin.
They have been indexed as 女性 大人 with 緑 eyes and 黒 hair that is 肩まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 緑 | |
| 毛の色 | 黒 | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Queen's Blade (Series) (2007)
Queen's Blade: The Exiled Virgin (2009)
Queen's Blade: Inheritor of the Throne (2009)
Queen's Blade: Unlimited (2018)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Queen's Blade: The Exiled Virgin
Kawaii or NOT?!
| MrVladPlay joined |
| Natsu22s joined |
14
15
Facebook 