|
☰ Links
|
|
| ID | 18452 |
|---|---|
| Name | Rain Kirishima |
| Other Names | 桐島 レイン (きりしま れいん) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | BALDR SKY Dive1 ~Lost Memory~ |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Emiko Hagiwara, 萩原えみこ, はぎわら えみこ |
| タグ | beret, hair ornament, tie, thighhighs |
| Personality | |
| Birthday | July 24 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 171cm |
| Weight | 53kg |
| Bust | 91cm |
| Waist | 52cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | AB |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Rain Kirishima
プロフィール
Anime girl Rain Kirishima is a character from BALDR SKY Dive1 ~Lost Memory~.
They have been indexed as 女性 大人 with 青 eyes and 金髪 / 黄色 hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
身長:171cm 体重53kgスリーサイズ B91/ W52/ H83
誕生日:7月24日 血液型:AB型
《現代編》
甲の傭兵としての部下でパートナー。
甲を中尉と呼び、記憶を失った甲を導く存在となる。
記憶がないため様々な局面で混乱する甲を上官のように叱激激励する。
理知的で気品があるが、冷たそうな印象を受ける表情。実際感情を露にする事が少なく、常に冷静。
敵に対しても容赦なく、甲に対しても冷たい態度で接することが多いが、
その行動からは常に甲の安否を最優先に考え、甲のためなら自分の命も投げ出す覚悟さえ感じられる。
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 金髪 / 黄色 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
BALDR SKY Dive1 ~Lost Memory~ (2009)
Baldr Sky (Series) (2009)
Baldr Sky: Dive 2 “Recordare” (2009)
BALDR SKY DiveX DREAM WORLD (2010)
Baldr Sky Zero (2013)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| ulhcsd24 joined |
| BlocksBoss joined |


Facebook 