Kurisu Makise appears in STEINS;GATE as one of the main characters with 腰まで 赤 hair and 青 eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 23251 |
|---|---|
| Name | Kurisu Makise |
| Other Names | 牧瀬 紅莉栖, まきせ くりす |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | STEINS;GATE |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Asami Imai, 今井麻美, いまい あさみ |
| 声優 | Trina Nishimura, Anita Neukar, |
| タグ | v bangs, tie, shorts, tights, belt, jacket |
| Personality | |
| Birthday | July 25 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 160cm |
| Weight | 45kg |
| Bust | 79cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
12 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
19 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
5 Character of the Month nominations |
|
Kurisu Makise
プロフィール
Kurisu Makise is a character from STEINS;GATE.
They have been indexed as 女性 Teen with 青 eyes and 赤 hair that is 腰まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 赤 | |
| 毛の長さ | 腰まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
In love with Rintarou Okabe
Appears as | Edit Assignments
Science Adventure (Series) (2009)
STEINS ; GATE (2010)
STEINS;GATE (2011)
Phantom Breaker (2011)
Steins;Gate 0 (2015)
Shiro Project:RE (2016)
STEINS;GATE 0 (2018)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
| Anonymous | Mar 3, 2023 |
|---|---|
| good | |
Similar Characters
Also from STEINS;GATE
Kawaii or NOT?!
| sheedy joined |
| Somniscope joined |
1
11
13
Facebook 