Green Heart is a character from Hyperdimension Neptunia featuring 腰まで / 腰より 緑 hair and 紫 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 23452 |
|---|---|
| Name | Green Heart |
| Other Names | グリーンハート |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Hyperdimension Neptunia |
| Media Type | video game |
| 声優 | Tara Platt, , |
| 声優 | Rina Satou, 佐藤利奈, さとう りな |
| タグ | ponytail, symbol in eyes, midriff |
| Personality | |
| Height | 166cm |
| Weight | 49kg |
| Bust | 95cm |
| Waist | 61cm |
| Hip | 88cm |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
7 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Green Heart
プロフィール
Green Heart is a character from Hyperdimension Neptunia.
They have been indexed as 女性 大人 with 紫 eyes and 緑 hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 紫 | |
| 毛の色 | 緑 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | (Ageless) |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
HDD form of Vert
Appears as | Edit Assignments
Hyperdimension Neptunia (2010)
Hyperdimension Neptunia (Series) (2010)
Hyperdimension Neptunia Victory (2012)
Hyperdimension Neptunia The Animation (2013)
Hyperdevotion Noire: Goddess Black Heart (2014)
Azur Lane (2017)
Neptunia re★Verse (2020)
Quotes | View all 2 | Add
|
0 likes
We hereby swear to overcome the past and create a world filled with hope. |
|
0 likes
Why don't you just let it go? |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| ame1 joined |
14
16
Facebook
Play Voice Sample
