Touji Aoki appears in Cartagra ~Affliction of the Soul~ as an unsorted character with 腰まで / 腰より 灰色 hair and 赤 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 237 |
|---|---|
| Name | Touji Aoki |
| Other Names | 蒼木 冬史(あおき とうじ) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Cartagra ~Affliction of the Soul~ |
| Media Type | ビジュアルノベル |
| 声優 | Kanon Morii, 森井花音, もりい かのん |
| タグ | ponytail, hair ornament, gloves, collar, one eye showing, coat, earrings |
| Personality | |
| Height | 176cm |
| Weight | 57kg |
| Bust | 88cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 85cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Touji Aoki
プロフィール
Touji Aoki is a character from Cartagra ~Affliction of the Soul~.
They have been indexed as 男性 大人 with 赤 eyes and 灰色 hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
上野界隈を縄張りとする「死の腕」の幹部であり秋五の良き理解者でもある。トンファを使った戦闘術を得意とし、とても隻腕とは思えない強さを誇る。
また、そのクールな外見とは裏腹に恥ずかしがりやな一面も持つ。
味噌をこよなく愛し、料理もそつなくこなす。味噌に関しては自家製の味噌まで作るほど。
『いのぐれっ!』では家庭科教師という新しい役にも挑戦している。その割烹着姿は必見である。
「味噌が入っていないと単位はやらん!」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 男性 | (女性) |
| 目の色 | 赤 | |
| 毛の色 | 灰色 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| hashiyukas joined |

Facebook 
Nagomibako Innocent Grey Fandisc